Program Hakkında

Koç Executive MBA Programı 1994 yılında, Türkiye’nin ilk Executive MBA programı olarak kurulmuştur. Koç Executive MBA Programı Türkiye’den ve bölgemizden Financial Times sıralamalarında yer alan ilk programdır.

Koç İşletme Enstitüsü olarak global ölçekte tanınmış bir mükemmeliyet merkezi olmak vizyonumuz doğrultusunda en yüksek akademik standartları devam ettirmeye kararlıyız.

Koç Executive MBA Programının saygınlığının temelinde titizlikle hazırlanmış müfredatı, seçkin öğretim üyeleri ve parlak öğrencileri bulunmaktadır. Günümüz işverenleri Koç Executive MBA Programının hem katılımcı bazında hem de bağlı bulunan kurum bazında büyük dönüşümler sağlayan bir tecrübe olduğuna inanıyor.

Executive MBA Programımız üstün müfredatı, uzman öğretim üyeleri, geniş iş bağlantıları ve modern imkanlarıyla günümüzün ve geleceğin liderleri için değerli bir yatırımdır.

Koç Executive MBA programı; iş ve yönetim teorisinin temel prensipleri olan ekonomi, muhasebe, iş stratejisi, yönetim ve karar verme bilimi, finans, pazarlama, operasyon yönetimi, yönetim bilgi sistemleri ve uluslararası işletme konuları üzerinde yoğunlaşmaktadır. Stratejik sezgileri yüksek, birden çok birimde deneyim sahibi, global bakış açısına sahip ve dünya çapında bir lider için gerekli analitik ve informatik yeteneklerle donanmış MBA mezunları yetiştiriyoruz.

Mezuniyet Derecesi

İşletme Yüksek Lisans Derecesi

Kabul Koşulları

Executive MBA Programı’na katılmanın ilk ve en önemli koşulu, motivasyon ve istekliliktir. Ayrıca başvuru sahiplerinin aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

  • Akredite bir kurumdan lisans derecesi
  • Minimum 7 sene tam zamanlı iş deneyimi
  • Askerliğin tamamlanmış olması (yükümlülük mevcut ise) veya tecilin ispatı
  • İngilizcede yeterlilik

Executive MBA Programına başvuru için Online Başvuru Formu’nun doldurulması (gradapp.ku.edu.tr) ve ilgili belgelerin yüklemesi gerekmektedir:

  • Eğitim alınmış olan tüm Üniversitelerden resmi akademik not belgesi
  • Konuları başvuru formunda verilmiş üç tane kompozisyon
  • Başvuru ücreti ödeme makbuzunu
  • Adayın çalıştığı kurumun yüksek lisansını desteklediğine dair belge

Başvuru için 2 adet referans mektubu gerekmektedir. Aday, Online Başvuru Formu’nda referans mektuplarını dolduracak kişilerin iletişim bilgilerini belirtir ve Enstitü tarafından ilgili kişilere Referans Mektubu Formu’nun web adresi e-mail yoluyla gönderilir.

Başvurularını tamamlayan adaylardan uygun görülenler mülakata alınırlar. Mülakat öncesinde adaya kısa bir makale verilir ve makaleyle ilgili soruları mülakat sırasında yanıtlaması istenir. İngilizce mülakat sonrasında gerekli görülmesi halinde TOEFL ve GMAT skorları istenebilir.

Sorularınız için gsb@ku.edu.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Değişim Programı Olanakları

Koç Üniversitesi İşletme Fakültesi Global Yüksek İşletme Programları Ağı’nın (GNAM) Türkiye’deki tek üyesidir. GNAM, dünya çapında MBA programının geleceğini belirleyen lider bir organizasyondur. Çetin ve çok çeşitli bir zemin üzerine kurulu olan küreselleşen dünyada GNAM, ilgili tarafların birbirleriyle irtibata geçmesini ve işletme ve toplumun karşılaştığı liderlik zorluklarını ele almasını sağlayan yenilikçi bir yaklaşım olarak öne çıkmaktadır. Yeni GNAM, öğretim üyelerine fikir alışverişi, araştırmalarda işbirliği ve örnek vaka ve ders materyallerini birlikte hazırlanma imkanı vererek ve öğrencilere öncülük edecekleri herhangi bir çevreye ilişkin zorlukları tecrübe etme olanağı tanıyarak, hem ekonomik güce sahip hem de ekonomik açıdan gelişmekte olan ülkelerdeki lider işletme okulları arasında önemli ilişkiler kurulmasına zemin hazırlamaktadır. Ayrıca GNAM üyesi olarak, Koç Üniversitesi’ndeki EMBA öğrencileri, Yale Üniversitesi’nde düzenlenen ve tüm dünya ülkelerindeki üstün başarılı öğrencileri bir araya getiren bir yıllık bir öğretim programı olan Yale İşletme Okulu İleri Derece İşletme Yüksek Lisansı (MAM) programına katılma hakkına sahiptirler ve bu program için umut vaat etmektedirler. Yale Üniversitesi’nin kaynaklarından faydalanarak dünyanın dört bir yanındaki en çok gelecek vaat eden işletme öğrencilerini fikirlerini ve bakış açılarını paylaşmaları için bir araya getiren bu program, geleceğin liderlerine modern dünya piyasa ekonomisindeki zorluklar hakkındaki bilgilerini genişletmeleri için benzersiz bir fırsat tanımaktadır. MAM programındaki öğrenciler, Yale MBA öğrencileri, Yale öğretim üyeleri ve misafir eğitim görevliler ile kurumsal ortaklar ve şirket ortaklarındaki profesyoneller ile yakın bağlantılar kuracaktır. MAM öğrencilerinin, Yale İşletme Fakültesi ağlarına ve okulun Kariyer Gelişim Ofisi gibi kaynaklarına erişimleri olacaktır. Yale İşletme Fakültesinin Gelişmiş İşletme Yüksek Lisansı hakkında daha detaylı bilgi için, mam.som.yale.edu adresini ziyaret ediniz. Global İşletme Okulu Ağı hakkında daha detaylı bilgiye advancedmanagement.net adresinden ulaşabilirsiniz.

Sınav Yönergesi, Ölçme ve Değerlendirme

Ders Harf Notları ve 4’lük Sistem Üzerinden Denklikleri

A+ 4.3
A 4.00
A- 3.70
B+ 3.30
B 3.00
B- 2.70
C+ 2.30
C 2.00
C- 1.70
D+ 1.30
D 1.00
F 0.00

Mezuniyet Koşulları ve Ders Programı

Koç Executive MBA Programı on yedi aylık bir sürede tamamlanan yoğun bir programdır. Koç EMBA programında başarı için olağanüstü motivasyon ve bağlılık gerekmektedir. Program çerçevesinde son derece faal bir zaman çizelgesi takip edilmektedir. Potansiyel öğrencilerin, ailelerinin ve işverenlerinin bu konuyu anlamaları ve zamanla ilgili söz konusu zorluklara karşı gerekli hazırlıkları yapmaları önemlidir. Tam zamanlı dersler boyunca, öğrenciler haftada 48 saati sınıfta geçirirler. Hafta sonu derslerinde, öğrencilerin haftada 8 saat derslerde olmaları ve bireysel ve grup çalışmalarına her hafta en az 16 saat ayırmaları beklenmektedir.

Dönem Projesi

Yükseköğretim Kurulunun yönetmelikleri ve gereklilikleri uyarınca; Koç Executive MBA programında, mezuniyet tezi şartı bulunmamaktadır. Öğrenciler, program boyunca birçok araştırma projesi yürütürler. Söz konusu şartı yerine getirmek için herhangi bir bireysel proje sunulabilir.

Mezuniyet için tüm ders yükümlülüklerinin geçer notla tamamlanmış olması ve en az 3.00/4.00 genel not ortalamasına sahip olunması gerekmektedir.

Ders tanımlarına bu bağlantıdan ulaşılabilir.

İstihdam Olanaklar ve Üst Programlara Geçiş

Executive MBA programı mezunları ise yine geniş bir yelpazede yer alan sektörlerde yönetici pozisyonlarında çalışmaktadırlar. Bunların arasında; otomotiv, inşaat, dayanıklı tüketim malları, kozmetik, savunma sanayi, enerji, hızlı tüketim malları, sağlık, telekomünikasyon, denetim, bankacılık, danışmanlık, turizm, teknoloji ve finans sektörleri belirtilebilir.

Koç İşletme Enstitüsü Kariyer Servisleri Ofisi’nin misyonu, programın ilk gününden başlayarak öğrencilerin kariyer stratejilerini geliştirmesine yardımcı olmaktır. Bu, öğrencilere belirli kariyer yolları empoze etmek değil tam tersine öğrencilerin kendilerini değerlendirme, geliştirme ve sonunda etkili bir kariyer arama sürecine başlamaları için gerekli araç ve ortamı sağlamaktır. Öğrencilere sağlanan kariyer hizmetleri, onların kendi geleceklerini şekillendirmesi ve amaçlarına ulaşması için tasarlanmıştır.

Günümüz iş dünyasında, çoğu zorlu iş fırsatı medya araçlarında yer almaksızın görünmez bir iş pazarında duyurulmaktadır. Enstitümüzün şirketlerle kurduğu ilişki, bu pozisyonlara erişimi sağlamaktadır. Hatırı sayılır oranda şirket Kariyer Ofisi’ne staj ya da yarı zamanlı veya tam zamanlı iş pozisyonlarına direkt yapılan başvuruları değerlendirmekte ve bu adayları işe almaktadır.

Detaylı bilgi için Koç Üniversitesi Kariyer Gelişim Merkezi’nin sayfasını ziyaret edebilirsiniz: http://career.ku.edu.tr/